A cellulit a vér- és nyirokrendszer egy funkcionális zavara, ami lokális zsírfelhalmozódáshoz, ödémákhoz vezet. Elsősorban nőknél alakul ki, de ritkán férfiaknál és már fiatalok körében is megfigyelhetőek a bőr felszínén lévő egyenetlenségek, bemélyedések. Leggyakrabban a has, combok és fenék területén jelentkezik. Kialakulásának több okra is visszavezethető.
Belső tényezők:
- öregedési folyamatok
- genetikai tényezők
- anyagcserezavarok
- hormonális zavarok
Külső tényezők:
- rendszertelen, helytelen táplálkozási szokások (kalóriában és zsírokban gazdag tápanyagbevitel)
- mozgáshiány, javarészt ülőmunka
- túlzott alkoholfogyasztás
- gyógyszerek, hormonkészítmények
- dohányzás
- stressz
A narancsbőr tulajdonképpen a bőr alatti felfúvódott zsírsejtek bőrön is jól látható kitüremkedése. Mivel az emberi szervezetben a véredényeket, a zsírsejteket és a kötőszövetet a kollagén és az elasztin rostok tartják össze, ezek megvastagodásával a kötőszövet végül veszít feszességéből, csökken a rugalmassága, így a bőr egyenetlenné válik. A helytelen táplálkozás során a szervezetünk által fel nem használt cukrok is elraktározódnak a sejtekben és zsírok formájában felhalmozódhatnak a kötőszövetekben. Az anyagcsere felborulás eredményeképp pedig számos betegség (pl. cukorbetegség) is kialakulhat a narancsbőr mellett, amik tovább ronthatják az artériás erekben és a nyirokerekben a keringést. Ha a nyirokrendszerünk keringése nem megfelelő, akkor nem tud önállóan megtisztulni, így a felgyülemlett salakanyagok nem távoznak a szervezetből. Ezek együttese vezet végül a cellulit különböző fokozataihoz.
A cellulit három stádiuma:
- A bőrfelszín teljesen sima álló és fekvő helyzetben is, a bőrt összecsípve azonban már megfigyelhetőek a kis gödröcskék.
- Fekvő helyzetben sima a bőr, álló helyzetben viszont már látható a bőregyenetlenség.
- Fekvő és álló helyzetben is látszódik a cellulit.
FONTOS!
A cellulit nem összetévesztendő a cellulitisszel, ami egy bakteriális fertőzés által létrejövő fájdalmas gyulladásos bőrbetegség